Kokteyllerde Köpük, Dry Shake ve Reverse Dry Shake

Paylaşmak için;

Kokteyllerde köpük nasıl elde edilir, kokteyl nasıl köpürtülür, Dry shake nedir, Reverse dry shake nedir, kokteyllerde yumurta akı neden kullanılır, kokteyllerde yumurta akı ne işe yarar…

 

Kokteyllerde içecekleri birbirine bağlamak, köpüklü bir görüntü elde etmek için yumurta akı kullanılır. Burada önemli olan yumurta akının içeceğe çok iyi karıştırılmasıdır.

Çalkalanan shaker içerisinde yumurta akının proteinleri parçalanır ve köpük ortaya çıkar.

Yumurta akının içkinin içine iyice karışması  için uzun süre shakerda çalkalanması gerekecektir. Bu durumda da kokteylin sulanması, içkinin seyrelmesi, tadının bozulması ihtimali vardır.

 

Bu nedenle kokteyllerde iki teknik kullanılır :

“Reverse – Dry – Shake” ve “Dry Shake”

Bu teknikle kokteyllerinizde krema gibi köpük elde edebilirsiniz.

“Reverse – Dry – Shake” ve “Dry Shake sayesinde kokteyliniz iyice karışırken, uzun süre çalkalamaktan kaynaklı içeceğin seyrelmesine, sulanmasına da engel olursunuz.

 

Dry Shake ve Reverse Dry Shake ?

Dry Shake te;  önce kokteylin reçetesindeki içkiler ve yumurta akı shaker a koyulur. Yumurta akı ve içecekler iyice karışana kadar, sert biçimde ve buzsuz olarak çalkalanır.

Daha sonra shaker a buz koyulur ve karışım buz ile çalkalanarak soğutulur ve süzülür.

 

Reverse Dry Shake te; karışımdaki içecekler, yumurta akı shaker a koyulur ve buz koyularak çalkalanır.

İçecek soğutulduktan sonra shaker daki buzlar çıkarılır. İçecek tekrar iyice çalkalanarak köpüğü arttırılır. (bu aşamada fazla çalkalama gereğinden fazla köpük elde etmenize neden olabilir.)