Cin (Gin) Nedir? Nasıl Üretilir?

Paylaşmak için;

Cin nedir, cin nasıl üretilir, cinin tarihi, cinin üretimi, cin çeşitleri, cin türleri, sloe cin, old tom cin, dry cin, london dry cin, cin kelimesinin kökeni, cin yapımında kullanılan bitkiler…

 

Cin adını ardıç ağacının meyvesinden alır.  Kökeni Flemenkçe’de  “Genever” kelimesidir. Aynı kelime Fransızcada “Genievre” , İngilizcede “Juniper Berries” isimleriyle anılır.

 

Cinin Tarihi

İlk olarak Hollandalılar tarafından bulunmuştur.

Hollandalı papazlar, rahipler cini tıbbi amaçlı kullanmışlarıdır.

Elde ettikleri sert alkollü içkiye Hollandalı tüccarların Akdeniz’den getirdiği ardıç ağacı meyvelerini eklemişlerdir. Bu içkiye de “Genever” adını vermişler.

İngilizler İspanyol’lar ile savaşmak için Hollanda’ya gittiklerinden cin ile tanışırlar.

İngiliz askerleri tarafından çok sevilen ve tarifi İngiltere’ye getirilen cin, Londra da kurulan fabrikalarda üretilmeye başlanır. Böylece cinin hakimiyeti de İngilizlerin eline geçmiştir.

1800 lü yıllardan beri en büyük cin üreticisi ve satıcısı İngiltere’dir.

 

Cin Üretimi

Cin üretiminde ilk olarak buğday, arpa, çavdar vb. tahıllar kullanılarak nötr bir alkol elde edilir.

Patent still denilen damıtma aygıtlarında elde edilen renksiz kokusuz bu alkol, daha sonra pot still denen klasik damıtma aygıtlarında damıtılır.

Cin üretiminde, klasik imbikteki damıtma esnasında imbiğin “kuğu boynu” denilen kısmına aromasını vermek istediğimiz bitkiler yerleştirilir. Buhar halinde buradan geçen alkol, bitkilere temas ederek istenilen aromaları kazanır.

Kullanılan bitkiler cinin aromasını belirler.

Cin üretiminde yaygın olarak bazı bitkiler kullanılmakla birlikte her cin fabrikasının kendine özgü bir formülü vardır.  Bazı Cin markaları 50 den fazla bitki kullanır.

Cin yapımında yaygın olarak kullanılan bitkiler; kişniş tohumu, melek otu, süsen kökü, badem, limon ve portakal kabuğudur.

 

Cin Çeşitleri

Dry Gin : Sek cindir. Şekersizdir.
London Dry Gin : Sek cindir. Şekersizdir.
Old Tom Gin : Şekerli, tatlandırılmış cindir.
Sloe Gin : Karadiken ağacı ile karıştırılmıştır.

 

—- Cin hakkındaki diğer yazılar için; tıklayın!—-