Votkanın Manastırda Başlayan Tarihi

votkanın tarihi
Paylaşmak için;
Votkanın tarihi 14. yüzyıla kadar gidiyor. 
Votkayı ilk kimin yaptığı konusu ise Polonya ve Rusya arasında büyük çekişme nedeni.
Her iki ülke de ilk olarak kendilerinin yaptığını iddia etse de; damıtılmış içkiler hakkındaki ilk yazılı kaynaklara Polonya’da rastlanıyor. 

 

İlk üreten değilde en çok üreteni ve tüketeni sorarsanız cevabımız tahmin ettiğiniz gibi Rusya olacaktır. Bu nedenledir ki Ruslar dünyaya votkanın sahibi olduklarını kabul ettirmeyi başarmışlar.

Diğer pek çok içkinin hikayesinde olduğu gibi votka da ilk olarak tıbbi amaçla üretilmiş. Votka; Rusya’da ilk olarak 15. yüzyılda, manastırda, tıbbi amaçlı olarak üretilmişti. 

İlk üretilen votkaların kolonya ve dezenfektan olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Soğuk iklime sahip Polonya, Rusya ve diğer İskandinav ülkeleri, içildiğinde insanın içini ısıtan bu içkiyi kolayca benimsemişler ve bol bol tüketmişler.

Özelikle soyluların bol  miktarda tükettiği bu içkinin en saf ve kalitelisini sunabilmek için üreticiler değişik yöntemlere başvurmuşlar. 17. yüzyıla gelindiğinde, soylular için üretilen votkalar üç defa damıtılmaya,  kullanılan su ise arıtılmaya başlanmıştı. 

En kaliteli votkanın üretilmesi ise odun kömürü filtresinin kullanılmasıyla başladı. böylece daha yumuşak içimli bir votka elde edilmişti. 

Votkanın Doğu Avrupa ve İskandinavya bölgesi dışında yaygınlaşması ikinci dünya savaşı sonrasında olmuş. Farklı ülkelerden gelen askerlerin votkaları ülkelerine götürmesiyle votka tanınmıştı.