Bira İçince Neden Sık Sık Tuvalete Gidilir?

bira içince neden sık tuvalete gidilir (Large)
Bira içince sık tuvalete gidilmesi, vücuttaki bir hormondan kaynaklanıyor! Antidiuretic -ADH- adı verilen bu hormon,vücuttaki su ve tuz dengesini sağlıyor.  Böbrekler sürekli idrar üretiyor. ADH su ve tuz miktarındaki değişikliğe göre, böbreklere çalış veya çalışma diyor. 

Antidiuretic yani ADH’nin salgılanmasında en büyük etken alkol. Alkollü içecekler içinde ise en çok bira!

Yani bira içildiğinde ADH daha az salgılanıyor, böbrekler durmadan çalışmaya devam ediyor. Bu nedenle de bira içince -alkol alınca- sık sık çişe gidiliyor.

Sıvı olarak biranın tuvalet ihtiyacı doğurması da bir gerçektir fakat aynı miktarda su içtiğinizde aynı sıklıkta tuvalete gitmediğinizi düşünürseniz, tuvalet ihtiyacı doğuran etmenin aslında, alkol alınca daha az salgılanan AHD olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Alkol aldıktan sonra durmadan çalışan böbrekler vücutta su kaybına neden oluyor. Bu nedenledir ki; alkol alınan gecelerin sabahında  yanmış biçimde uyanıp, kana kana su içilir.  

Bira -alkol- haricinde idrar söktürücü etkisi olan diğer bitki ve içeceklerde, AHD salgılanmasına etki ederek sık tuvalete gidilmesine neden olurlar.

bira içince neden sık tuvalete gidilir (Large)