Duvel Bira

Duvel bira nedir, Duvel bira alkol oranı, Duvel bira kalori değeri, Duvel bira çeşitleri, Duvel Tripel Hop Cashmere, Duvel Tripel Hop Citra, Duvel bira bardağı, Duvel biranın tarihi…

Duvel Bira; 1871 yılından beri üretilen, Belçika’nın IPA tipi birasıdır.

%8,5 alkol oranına sahiptir.

Duvel 33 cl’lik şişelerde satılmaktadır ve her şişe yaklaşık 150 kaloridir.

Duvel; şeytan anlamına gelir.

Duvel’in Üretim Süreci

Bira; 90 gün süren bir üretim süreci sonunda ortaya çıkar ve arpa 5 gün çimlendirildikten sonra maltlanır.

Üretimde Slovak ve Çek şerbetçi otu harmanı kullanılır. (Saaz ve Styrian Goldings.)

Tanklar içinde 20-26°’de mayalanır. Kullanılan maya, Duvel’in sahibi Albert Moortgart’ın 1920’lerde İskoçya’da seçtiği bir mayadır.

Mayalanan bira -2° olan saklama tanklarında olgunlaştırılarak şişelenmeye hazır hale getirilir.

Ekstra şeker ve maya eklenerek şişede yeniden bir mayalanma sağlanır.

Bu işlemden sonra 24° sıcaklığındaki mahzenlerde iki hafta dinlendirilir, ardından olgunlaşma için 6 hafta soğuk mahzenlerde bekletilir.

Bu ekstra uzun olgunlaşma süresi benzersizdir ve Duvel’in rafine aromasına katkıda bulunur.

 

Duvel’in Tarihi

1871’de Duvel’in üretildiği fabrika “Moortgat” kurulduğunda Belçika’da  3000 bira fabrikası vardı. Üretilen bira kısa sürede bu 3000 fabrika arasından sıyrılmayı başardı.

İşlerin hızla büyümesiyle kurucu Jan-Leonard’ın iki oğlu da işe dahil oldu. Biri üretimin başındayken diğeri dağıtımdan ve biranın Brüksel’e ulaştırılmasından sorumluydu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere ve Belçika yakınlaşması, Duvel’e ilham verdi. İngiliz modeline göre özel bir bira yaratmaya karar verildi.

Bir İskoç bira fabrikasından alınan, şu anda kullanılan mayanın atası olan maya ile üretilmeye başlandı.

Deneme yanılma yöntemiyle değişen ve gelişen “Moortgat Bira Fabrikası”nın birası  Birinci Dünya Savaşı sonunda “Victory Ale” adıyla çıktı.

“Victory Ale” birayı çok seven birinin, yüksek alkolünü çok iyi sakladığı için “bu bira şeytan işi” deyişinden yola çıkılarak, Felemenkçe’de “şeytan” anlamına gelen “Duvel” ismi verildi.

Deneme yanılma yöntemiyle yol alan süreçte bira içeriğinde pek çok kez değişiklikler oldu. İlk üretildiğinde çok daha koyu renkli olan bira, 1970’lerde şimdiki tat, aroma ve rengine kavuştu.

Özel Duvel Bardağı!

1960 yılının sonlarında Duvel; lale şeklindeki yeni bardağını kullanmaya başladı.

Lale şeklinde ve bu büyüklükteki bira bardağını ilk kullanan Duvel olmuştu.

Lale şeklindeki Duvel bardağı biradan daha çok keyif almayı sağlıyor. Bardağın alt kısmında “D” harfi nokta nokta işlemiş durumda. Bu noktalar bardakta Tornado etkisi yaratıyor ve gaz yüzeye çıkarak birayı köpürtüyor.

Bardağın dışına kırmızı renkle basılmış Duvel logosu, bu birayı servis ederken köpüğün başlaması gereken noktayı işaret ediyor.

Lale şeklinde yuvarlatılmış bardak, biranın tadının ve aromasının içen kişi tarafından tam olarak deneyimlenmesine olanak tanıyor.

Duvel bira bardağı, her yıl uluslararası sanatçılar tarafından, özel tasarımlarla renkleniyor. Sınırlı sayıda özel olarak üretiliyor.

Duvel Bardağa Nasıl Doldurulur?

Duvel Çeşitleri

 

Duvel

Duvel Tripel Hop Citra

Tripel Hop işleminde; şerbetçiotu sadece kaynatma işleminde kullanılmakla kalmıyor, daha sonraki aşamalarda da eklenerek baskın şerbetçiotu ve onun karakteristik tadı ekleniyor.

Duvel Tripel Hop Citra için Duvel’de kullanılan iki tip şerbetçiotuna ilave olarak Citra isimli aromatik şerbetçiotu da eklenir. Citra, Washington’da Yakima vadisinde yetiştirilir. Biraya greyfurt ve tropikal meyve aromaları ekleyerek zenginleştirir.

Duvel Tripel Hop Citra %9,5 alkol oranına sahiptir. 330 cl lik şişesi yaklaşık 225 kaloridir

 

Duvel Tripel Hop Cashmere

Duvel Tripel Hop Cashmere’de, Kaşmir şerbetçiotunun eklenmesi, lezzete, özellikle Belçika IPA biraları olmak üzere özel tropikal bir dokunuş sağlar. Bu şerbetçiotu çeşidinin klasik Duvel tarifine eklenmesi, yoğun tropikal ve çiçeksi tatlar ile narenciye, şeftali, kavun ve hindistan cevizinin lezzetini ekliyor.

Duvel Tripel Hop Cashmere  %9,5 alkol oranına sahiptir. 330 cl lik şişesi yaklaşık 230 kaloridir.