Kokteyl Nedir? Kokteyl Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli ?

kokteyl nedir

Kokteyl Nedir? : Sözlük bu soruya; içeceklerin birbirleriyle ve aromatik – acı içeceklerin karıştırılmasıyla elde dilen, güzel renk, görünüm ve kokuya sahip içeceklerdir, diyerek cevap veriyor. 

kokteyl süsleme-garnitür-yapım -aşamaları-teknikleri5

Memleketi Amerika olan kokteylin, 1806 yılında bir Amerikan dergisinde yapılan tanımı şu şekildedir:   Herhangi bir yüksek alkollü içkiye (viski, cin, votka vb.) şeker, su , “bitter” denilen acı ve aromatik içeceklerin karıştırılmasıyla elde edilen, insanı rahatlatıcı bir içkidir.

İngilizcesi “Cocktail” dir. “Cock”; horoz, “tail” de kuyruk anlamına gelir.

Uluslar arası barmenler birliğine kayıtlı 11.000 kokteyl vardır. İngiliz barmenler odasının kayıtlarında ise 7.000 çeşit kokteyl vardır.

kokteyl nedir2
Kokteyl Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli ?
Kokteyller;
  • Genel olarak bir ana içki baz alınarak yapılır. Genellikle votka, cin, tekila, rom, viski vb. yüksek alkollü içkiler ana içkidir.
  • Ana içkinin kokusuna, tadına uygun, karıştırılması sonucu uygun bir renk ve lezzet verecek yardımcı içki ve ya bir başka içki karıştırılır.
  • Meyve suları, aromalı şuruplar, bazı acılar ve soslar ile değişik aromalar katılır. Kokteyldeki alkolü yumuşatan, aroma kazandırıp mülayimleştiren malzemelerdir.
  • Genel olarak bir kokteyl üç veya dört değişik cinsten birbirlerine uygun alkollü içki veya meyve sularının karışımından yapılır.

Unutulmaması gereken şu ki;

çok içkiyi birbirine karıştırmakla iyi kokteyl yapmış olmazsınız,

uygun içkileri doğru oranda karıştırmaktır önemli olan. 

kokteyl süsleme-garnitür-yapım -aşamaları-teknikleri6
Bunların haricinde kokteyl yaparken,
  • Kullanılan buz erimemiş ve yeterli büyüklükte olmalıdır: Erimiş buz karıştırma esnasında daha da eriyeceğinden, içkinin lezzetini doğrudan etkiler.
  • İçkilerin kalitesi içkiyi tamamen etkileyeceğinden kullanılan içki orjinal veya kalitelisi olmalıdır: piyasada çok satılan ve bilinen tüm markaların muadilleri mevcuttur. Fakat orjinali gibi olmamaktadır.  Örnekse;  Margarita kokteylinin yaratıcısı, Bayan Margarita Sames; Cointreau kullanılmadan yapılan Margarita için ” Bu gibi kokteyllere Marga ya da Rita adını verebilirsiniz. Ama bunlar kesinlikle Margarita değildir. ”  diyordu.
  • Reçetedeki ölçülere dikkat edilmeli, kokteyl dengeli olmalıdır: ana içkinin alkolü yakmamalı, şuruplar nedeniyle çok tatlı olmamalı, dengeleyici soslar diğerlerinin üzerine çıkmamalı.
  • Yeteri kadar çalkalanmış ve iyi soğutulmuş olmalıdır. İçkiler birbirine iyice karışmalı, yeteri kadar soğutulmalı, fakat fazla karıştırmadan kaynaklı buzun eriyerek içeceğin sulanmasının da önüne geçilmelidir.
  • Garnitürün içeriğe uygun olması tercih edilmeli, gereksiz ve abartılı süslemelerden kaçınılmalıdır.

kokteyl nedir

One Reply to “Kokteyl Nedir? Kokteyl Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli ?”

Comments are closed.