Kokteyller Nasıl Gruplandırılır?

kokteyl süsleme-garnitür-yapım -aşamaları-teknikleri6

Kokteyller çeşitli özelliklerine göre değişik gruplara ayrılmışlardır. Bu kokteyl grupları içinde bildiklerimiz haricinde, artık adı anılmaz olanlar da vardır. Biz yine de kısa kısa üzerinden bir geçelim.

Kokteyl Grupları :

Fizz :

Hafif alkollü, serinletici içkilerdir. Ana içki, limon suyu, pudra şeker (veya şeker şurubu) shakerda karıştırılıp bardağa döküldükten sonra üzerine soda dökülmesiyle yapılır. Nedense memleketimizde şeker veya pudra şekeri ile gerdan da çekiliyor! Normalde sodayı dökmekte yeterli ama, bardağa fışkırtmazsanız bu barmen işi bilmiyor diye yorum dahi alabilirsiniz 🙂

fizz kokteyller-cin fizz
Kokteyl Grupları / Cin Fizz
Cooler : 

Serinletici içkilerdir. Fizz ler gibi hazırlanır. Farklı olarak daha az limon suyu koyulur. 

Sour : 

Ekşi kokteyllerdir. Ana içki, limon suyu ve şeker şurubunun shakerda karıştırılmasıyla  yapılır. 

kokteyk grupları-sour-amaretto sour
Koktey Grupları / Amaretto Sour
Collins :

Adını bu kokteyli ilk hazırlayan “John Collins”ten alır. Yüksek alkollü ana içki ile aynı ölçüde limon suyu ile hazırlanır. Şeker şurubu ve sodada reçetede yer alır. 

collins kokteyller- kokteyl grupları- tom collins
Kokteyl Grupları / Tom Collins
Crusta :

Kabuk anlamına gelir. Hazırlana kokteylde garnitür olarak uygun meyvenin peel yapılmış kabuğu kullanılır. Bardağın ağzına gerdan çekilir. Genellikle ayaklı bardaklar tercih edilir.

Cobbler : 

Kırık buzla hazırlanan, hafif içkilerdir. kendi ismini taşıyan (konik şampanya bardağına bezner) ayaklı bardakta servis edilir. 

Sangaree  /  Sangria : 

Yüksek alkollü içkiler, likörler, şarap, şeker ve meyve parçaları ile hazırlanan, İspanyol asıllı içkidir. Genellikle kırmızı şarap ile yapılır, içine soda koyulabilir. 

Julep : 

Ana içki, nane, şeker (veya şeker şurubu) karışımıdır. Nane garnitür olarak kullanılır. 

Bowl :

Parti içkileridir.  Bowl denilen büyük kaselerde hazırlanırlar. Meyve üzerine şeker eklenerek bir süre bekletilir. Daha sonra yüksek alkollü içkiler, şarap ve likörler eklenir. 

Punch : 

Hindistan asıllıdır. “Bençap” Hintçe’de beş su anlamına gelir. Bu nedenle genelde beş karışımdan yapılır.  Yüksek alkollü içkiler, likörler, meyve suları, baharatlar ile hazırlanır.

Pousse Cafe : 

Yoğunlukları farklı içkilerin, bardakta karıştırılmadan,  kat kat yapılmasıyla hazırlanan içkilerdir. 

kokteyl grupları-pousse cafe
Kokteyl Grupları / Pousse Cafe
Pick Me Up : 

Kaldır beni, götür beni anlamındadır. Çivi çiviyi söker mantığıyla, fazla kaçırılan gecelerin sabahında, sersemliği gidermek için hazırlanan karışımlardır. Genellikle çiğ yumurta içerirler. 

Egg Nog : 

Yumurta, şeker, alkollü içki, süt ile hazırlanır. Besleyici olduklarından öğle saatlerinde hatta sabahları bile içilebilir. Genelde kışın tüketilir. Sıcak veya soğuk olabilir. 

Zoom : 

Zoom’lar bal ve krema ile yapılan içkilerdir. Tatlı oldukları için genellikle bayanlar tarafından tercih edilirler. Shakera belirtilen miktarda bal ve bir kaşık sıcak su konulup karıştırılır. Daha sonra buz ve diğer malzemeler konup shake edilir. 

Daisy : 

Güzel kokulu, tatlı kokteyllerdir. Shakerda hazırlanıri biraz kırık buz ile gobblette bardağında servis edilir. 

kokteyk grupları