Carlsberg Bira

carlsberg bira

Carlberg bira hakkında, carlsberg group, carlsberg biranın tarihi, carlsberg nerenin, carlsberg bira alkol oranı, carlsberg kağıt bira şişesi…

Carlsberg bira %5 alkollü bir lager biradır. (Sadece İngiltere’de %3,5’tir)

Carlsberg;1847’de Danimarka Kopenhag’ta kurulan bira şirketidir. 

Dünayanın dördüncü büyük bira şirketidir. 

Carlsberg Grup, Danimarka Kopnhag’taki en büyük rakibi Tuborg’u da satın almıştır. 

Carlsberg Grup bünyesinde; yerel olarak ürettiği markalarla birlikte 150 ‘nin üzerinde bira çeşidi vardır. 

Carlberg Gruba ait tüm bira çeşitlerini görmek için tıklayın!

Dünya üzerinde Carlsberg marklarının üretimini yapan 50’den fazla fabrikası vardır,

140 ülkede Carlsberg’in biraları tüketilmektedir. 

Carlsberg’in lisans vererek ilk yurtdışı üretimini Kıbrıs’ta yapmıştır.(1966)

Carlberg’in efsane sloganı 1973 yılında ortaya çıkmıştır. 

“Probably the best beer in the world”

“Muhtemelen dünyanın en iyi birası”

2017 Carlsberg sürdürülebilirlik pragramını başlatmıştır. Bununla birlikte  karbon ayak izi, su israfı, alkole bağlı sıkıntı ve kazaları sıfıra indirmeyi hedefler. 

Bu bağlamda bira paketlerinde, kolilerinde, çoklu paketlerde uyguladığı yeni teknoloji ile plastik kullanımını %76 azaltıyor. Bu da dünya çapında plastik atıkların 1200 ton azalmasını sağlayacak. 

Carlsberg yenilenebilir ve sürdürülebilir çözümler kapsamında dünyanın ilk “kağıt bira şişesi”ni geliştirmek için çalışıyor. Bu pakette fosil yakıtlar yerine mısır, buğday veya pancar gibi sürdürülebilir şekilde yetiştirilen mahsullerden elde edilen, bitki şekerinden yapılan bir “biyoplastik” geliştirilmeye çalışılıyor.  

Türkiye’de Carlsberg’in satışı 2001 yılından beri yapılmaktadır. 

 

Carlsberg’in Tarihi

Jacob Chiristian Jacobsen, şirketini şehrin en bol su ve saf su bulunan tepesine kurmuş ve bu tepeye de oğlu Carl’ın adını vermiş. Böylece “Carl’ın Tepesi” anlamına gelen Carlsberg doğmuş.

J.C.  Jacobsen, Almanya Bavyera’ya giderek lager biraları inceleyerek, bira yapım süreçlerini öğreniyor. Almanya’dan aldığı mayayı zorlu şartlarda Kopnhag’a getiriyor. 

İlerleyen yıllarda kurduğu laboratuvarda dönemin en iyi bilim adamları ile çalışıyor.

Çalışmalar sonucunda o zamana kadar kontrol altına alınamayan ve biranın biranın bozulmasına yol açan kötü maya sporlarını ayıklanarak, saf maya sporlarını ayrıştırılıyor. Böylece dünyanın ilk saf bira mayası “Saccharomyces Carlsbergensis”  elde ediliyor. 

Bu yeni maya sayesinde biralarda görülen ağır, buruk, okside tat ortadan kalkıyor. 

J.C. Jacobsen, bu yeni bira mayası için patent almıyor. İsteyen bira üreticileri ile karşılıksız paylaşıyor. Bu gün lager tipi  biralarda kullanılan mayaların atası “Saccharomyces Carlsbergensis” tir diyebiliriz.

yeast_carlsberg mayası

 

Carlsberg  bu konuyla ilgili; “Saf mayayı diğer bira üreticilerine bedava verdik, böylece herkes bundan faydalanabilsin. Görüyorsunuz, paylaşmak kültürümüzün bir parçası. Hepimizin ortak menfaati için icatlarımızın dünya ile paylaşılması gerektiğine inanıyoruz.” diyor.

İlk pastörize bira 1974 yılında Carlsberg tarafından üretilmiştir. 

Bu gün Carslberg Danimarka’nın en büyük şirketlerinden biridir.

Carlsberg’in ilk fabrikası bu gün müze, kültür merkezi, restoran ve bilim insanlarının çalıştıkları bir merkez olarak hizmet vermektedir. 

Carlsberg fabrikası girişindeki Fil heykelleri, Hint inanışına göre uğur getirdiği için koyulmuştur.   J.C.  Jacobsen’in dört çocuğunu temsil etmektedir. 

Carlsberg; Kopenhag’ta şehrin değişik yerlerinde kurulan yeni tesislerde üretime de devam etmektedir. 

Bira Hakkında Her Şey İçin Tıklayın!