Tekila Çeşitleri

Paylaşmak için;

Tekila çeşitleri, tekila türleri, blanco tekila nedir, anejo tekila nedir, plata, silver, gold, joven, oro, reposado, anejo, extra anejo tekila nedir, yıllandırılmış tekila

Daha önce bahsettiğimiz üzere tekilalar temelde %100 agave ve mixto olmak üzere iki gruba ayrılıyor.

–%100 agave ve mixto ile ilgili detaylı yazımız için tıklayın!–

Tekilaların diğer sınıflandırma şekilleri de şöyledir:

 

Blanco / Plata (White /Silver)

Blanco, Plata, White veya Silver isimleri  kullanılmaktadır. Renksizdir. Genellikle damıtıldıktan sonra hemen şişelenir. Paslanmaz çelik tanklarda veya renk vermeyecek meşe fıçılarda en fazla iki ay dinlendirilebilir.

 

Oro / Joven (Gold/Young)

Damıtıldıktan sonra renklendirilmiş tekilalardır. Renklendirme genellikle karamel veya meşe ağacı çubukları katılarak yapılır. Fakat blanco ve anejo tekilaların harmanından da üretilebilir.

 

Reposado / Aged

Meşe fıçılarda iki ay ile bir yıl arasında dinlendirilen tekilalardır. Bu bekleme esnasında agavenin karakterine, hafif sarı bir renk ve meşe fıçıdan geçen lezzetli aroma eklenir.

 

Anejo / Extra Aged

Bir yıl ile en fazla üç yıl meşe fıçılarda yıllandırılan tekilalardır. Fıçıda bekleme süresince koyu amber veya güçlü bir altın rengi alır.  Kullanılan fıçılar maksimum 600 lt kapasitededir.

 

Extra Anejo / Ultra Aged

En az üç yıl meşe fıçılarda dinlendirilen tekilalar bu kategoriye girer. 2006 yılından  beri bu tür tekilalar üretilmektedir.