Beyefendilerin Rakısı: Beylerbeyi

Beylerbeyi Rakı ve çeşitleri, Beylerbeyi rakı alkol oranı, Beylerbeyi göbek rakısı, beylerbeyi mavi klasik rakı, beylerbeyi razaki, beylerbeyi kalecik karası…

 

Beylerbeyi Rakı; 2007 yılında kurulan Sarper içecek tarafından, Manisa Akhisar’da üretilmektedir.

Beylerbeyi isminin seçilmesinin nedeni “Bey ve Beyefendilik kavramlarını tekrar gündeme getirmek için” miş. Yani; Beyefendilerin Rakısı: Beylerbeyi!

Beylerbeyi rakı en iyi üzüm ve anasonlardan üretilir. Üretimde sadece üzüm alkolü -suma- kullanılır, şeker ilavesi yoktur.  3 kez damıtılır.

Sarper İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Sarper bir açıklamasında şu bilgileri veriyor:

“Ege demek; aynı zamanda üzüm demek. Nasıl 63 yıldır tütünde en iyiyi aradıysak, şimdi rakı üretiminde de Ege’nin en güzel üzümleriyle yola çıkıyoruz” diyor.

Üç kez distile rakıyı kalite standardı haline getirme ve bunu fiyat farkı olmaksızın tüketiciye sunma tercihlerinin sektörde bir ilk olduğunu aktaran Sarper, şöyle devam ediyor: “Türkiye’nin en yenilikçi ve en kaliteli rakı üreticisi olarak sektöre girmekten son derece mutluyuz. Şu ana kadar 20 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Bunun için Manisa ili Akhisar Organize Sanayi Bölgesi’nde 80 bin metrekare açık ve 13 bin metrekare kapalı alana sahip iddialı bir tesis kurduk. Üretim kapasitesi 6 milyon litre olan bu tesis, en son teknolojiyle donatıldı.
Önümüzdeki 5 yıl içinde sektöre 25 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyoruz. 50 milyon litrelik bu pazarda ilk üçe girmeyi hedefliyoruz.”

 

Beylerbeyi Göbek Rakısı

3 kez damıtılmış, şeker eklenmemiş, sadece üzüm alkolünden üretilir.

Ege’nin en iyi üzümleri ve Kalınkoz anasonu kullanılır.

Rakının damıtıldığı imbikler beş kısma ayrılır. En üst 1, en alt 5. kısımdır. Rakı imbik içinde dinlendikçe anason dibe çöker(5. kısım), alkol ise üste çıkar(1. kısım).

Göbek rakı alınırken birinci kısımdaki sert alkollü bölüm ile beşinci kısımda anason biriken bölüm kullanılmaz.

En dengeli kısım olan imbiğin orta kısmında kalan üçüncü kısım kullanılır.

İkinci damıtmada bu göbek tekrar damıtılıp, yine göbek kısmı alınmakta, aynı işlem üçüncü kez tekrar edilmekte.

“Beylerbeyi Göbek Rakı” da bu kısımdan elde edilmekte.

Alkol Oranı %45.

 

Beylerbeyi Mavi -Klasik-

Beylerbeyi Mavi -Klasik- Rakı 3 kez damıtılmış, şeker eklenmemiş, sadece üzüm alkolünden üretilmiştir. Ege’nin en iyi üzümleri ve anasonu kullanılır.

 

Beylerbeyi Kalecik Karası

2019 rekoltesi Kalecik Karası üzümlerinden 3 kez damıtılmış. 50 bin litrelik bir üretim, 45 derece alkollü.

 

Beylerbeyi Razaki

2019 rekoltesi Razaki üzümlerinden 3 kez damıtılmış. 50 bin litrelik bir üretim, 45 derece alkollü.